Etrafımızdaki 150 yaşındaki insanlar…

Bu yılki yazılarımda, geleceğimi doğru tahmin etmek ve böylece işe yarar önlemler almak için kafa yorduğum konuları paylaşacağım. Hepsini değil tabii, sadece bazılarını! ? Ciddiye alınabilmesi için kararlarımızın bir miktar bilimsellik içermesini bekleriz. Sırf yoruma dayalı kararları riskli bulurum. Yorumun kalitesi, o kişinin zekası, sağduyusu, geçmiş tecrübeleri, bilgisi ve TARAFSIZLIĞI gibi birkaç niteliğine bağlıdır tabii ama mutlaka bilimsel veriler de içermelidir. Bilimselliğin temelinde RAKAMLAR vardır. Rakama dayanmayan bilimsellik iddiasına kuşkuyla bakarım

Bir örnekle başlayalım: Haberlerde yıllardır Türkiye’nin yaşlandığı yazılır. Herkes de “Bana ne,” der. Kimse aptal değildir ve herkes bilir ki ‘Şehirleşme sonucu köylü/kentli oranı benim gençliğimdeki 75/25’ten tersine 25/75 oranına dönmüştür ve köyde çocuk, üretim gücü sağlarken şehirde üretmediği gibi masraf getirir. Bunun sonucunda da daha az çocuk yapılır. İki: Refah seviyesi yükseldikçe yani kişi başına yıllık gelir gençliğimdeki 1000 dolardan Turgut Özal döneminde 3000’e ve şimdi 10.000’e yükselince ömür de uzadı gitti. Burada matematiksel incelik şu ki, DOĞANLAR AZALIRKEN ÖLENLER DAHA HIZLI AZALINCA NÜFUSUMUZ DEVAMLI YILDA BİR MİLYON ARTMAYA DEVAM ETTİ VE EDİYOR.

Şimdi gelelim Halil’in sorusuna: HEM DOĞUMLARIN HEM ÖLÜMLERİN AZALMASI, DAHA NEREYE KADAR DEVAM EDECEK? Doğumlar sıfıra ve ömürler sonsuza varmayacağına göre bu gidişat nerede duracak, yani Türk halkının ortalama ÖMRÜ bugünkü 79’dan kaça kadar çıkacak? 89? 99? Eksik sual, çünkü zaman sınırı koymadan sordum. Doğru sual “ÖNÜMÜZDEKİ 50 YIL İÇİNDE, ÜLKEMİZİN ŞİMDİKİ 79 YILLIK ÖMÜR ORTALAMASI KAÇA KADAR ÇIKACAKTIR?” 

“2073 yılında Türkiye’de kaç adet 150 yaşında insan olacaktır?” sorusuna cevap ararken 6 adet ilginç rakam buldum: Son 2 yılda nüfusumuz 83.430.000’den 85.040.000’a yükselirken 100 yaş üstüler de 5629’dan 5800’e çıkmış. Şimdi zurnanın zırt dediği noktaya geliyoruz: NÜFUS %2 ARTARKEN 100 YAŞ ÜZERİLER %18 ARTMIŞ. EN YAŞLILAR EN HIZLI ARTIYOR. 2073’TE O GÜNKÜ ORTALAMANIN ÜZERİNDEYSENİZ YAŞINIZ, MUHTEMELEN 120’LERDE, BİRKAÇINIZ DA 150’YE MERDİVEN DAYAMIŞ OLACAKSINIZ.

NOT 1: 2073 yılında eğer yaş ortalamamız 90’ı aştıysa ortalıkta birçok 150 yaşında insan dolaşacak demektir.

Devlet İstatistik Kurumu TÜİK’i gördünüz mü? Ben Ankara’ya gittiğimde, kocaman binasına uzaktan bile olsa bir göz atmayı severim: Romantik bir bakış açısıyla 2500 yıl önce Platon’un kurduğu Akademia’nın günümüze düşen gölgesidir. Akademia, Kuşkuculuk (Skeptisizm) öğreten bir okuldu. Böyle kurumlar, merak eden ve araştıran beyinlerin tapınağıdır, bence. TÜİK, birçok bilim dalını kullanan bir bilim kurumudur ve eminim, benim bu amatörce hesaplarımı daha iyi yapmaktadır.

NOT 2: 15 gün sonraki yazımda, ömrümüzün bu kadar uzamasının yaratacağı farkları tahmin etmeye çalışacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.