Uzun Yaşamda Yapay Zekânın Rolü

 150 yaşına kadar yaşayacak olanlar, 3 alandaki gelişmelere dikkat etmeliler:

 1. Rekabet
 2. Gelir dağılımındaki eşitsizlik ve doğurduğu memnuniyetsizlik.
 3. Eğitimde doğru düşünmeyi öğreten yapay zekâ
 1. Yapay zekâ ve ürünlerinden biri olan robot çeşitleri artacak. Çok yararını göreceğiz.
 2. Yaşlıların çoğalmasıyla yapay zekâya daha çok iş düşecek ama yetmeyecek ve göçmenleri aramıza alıp, akıllıca değerlendirmeyi öğreneceğiz.
 3. Uzayda ne ekmek var?
  • Özel madenler gibi para eden şeyler bulabiliriz.
  • Hava üstünlüğü artık ordulara yetmiyor, uzay üstünlüğü şart oldu: Uydular, füzeler falan şart oldu. Savunma sanayinin yeni alanı uzay.
 4. 150 yaşına kadar yaşayacak olanlar, 3 alandaki gelişmelere dikkat etmeliler:
  • Rekabet daha da artacak. Hayatı en çok zorlaştıran da budur.
  • Gelir dağılımındaki eşitsizlik daha da artacak ve “Herkes herkese karşı” kavgası sertleşecek.
  • Eğitimde doğru düşünmeyi öğreten yapay zekâ geliştirilecek. Tek iyi haberim bu. Haber değil, umut. Şöyle düşünüyorum:

Nasıl olur da insanoğlu her alanda mucizeler yaratıyor ama eğitimde göz kamaştırıcı bir başarısızlık sergiliyor? sorusuna cevabım, “Yapay zekânın desteği sayesinde bu soruna bir çözüm bulunacak ve insanoğlu, bir akıl sıçraması yapacaktır.”

Önce sorun nedir, onu kararlaştırdım. Sorunumuz bilgiyi verememek değil, kafalarda bilgi bol; sorunumuz, düzgün düşünmeyi öğretememektir. Tabii bir miktar aptallık da var ama insanların aptal olanları sayıca azdır. Zaten aptallığın çaresi yoktur ve bu yüzden gelin biz giderilebilecek eksiklerimizle uğraşalım.

Bence sorun aptallıktan çok bazı kötü âdetlerimizde kaynaklanıyor: Ön yargılar, tembellik, eleştirel düşünce (şikâyet değil) eksikliği, şahsi görüşümüze fazla ağırlık vermemiz, kanıt yerine yorumla yetinmemiz, anlatılanı “Fiilen olmuş mu bu?” diye sormayıp, hikâye midir olgu mudur diye kesinleştirmeden dinlememiz, işimize geleni gerçek sanmak…

En yaygın hata bu son saydığımdır, yani “işimize geleni gerçek sanmak.’’

Yapay zekâyla evliliğimizden doğacak en güzel çocuk, eğitim sisteminin bize doğru düşünmeyi öğretebilmesi olacaktır. Doğru düşünebilmek insana ne kazandırır, biliyor musunuz? Binlerce yıldır bütün din kitaplarının yap dediğini yapmayı ve yapma dediğini yapmamayı öğretebilir, bir ihtimal! Hukuk da aynı şeyleri söylüyor ve üstelik hukukta cehennem, hemen burada, ölümü beklemeye de gerek yok, hemen içeri tıkıveriyorlar.  Doğru düşünemiyoruz ve hayatımız bedel ödemekle geçiyor.

Yapay zekâ duygusal değildir. Onun programcıları matematikçidir. Yapay zekâ bizim kadar akıllı olmadığı için laf dinler, o.

5. Son dakika aklıma geldi. Bir iyi haberim daha var: Yaşlanan nüfusun çoğalan emeklilerine para yetiştirmekten savunma sanayine yatıracak para azalacaktır. Böylece Nasrettin Hocanın “Yorgan gitti, kavga bitti” hesabıyla para azalınca kavga da azalacaktır diye umut ediyorum.

Dediğim gibi: 150 yaşımıza kadar yaşayacağız diye enseyi karartmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.