Hatırlayan biri kaldı diye mutluyum

Geçtiğimiz ay yazdığım bloglardan biri olan “149 Kelimede Türkiye Ekonomisi” başlıklı yazı üzerine okurlarımdan Vedat Erkan Bey’in yorumu çok hoşuma gitti. Bu ay yazdığım bir blog sayfasını onun yorumu ve benim ona cevabım ile yapmak istedim. İyi okumalar dilerim:

Vedat Erkan:

“Merhabalar sayın bezmen,sizin şu anda hayal edilemeyen mensucat santral fabrikamıza 500 MT ileride ikamet ediyorum.ve sizin sanayici olduğunuz dönemde bile TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu ile fotoğrafınız gözümde ve su sözünüz 30 40 yıl evvel dedinizki “bölgesel asgari ücret.”ne yazık ki bu ülke sizi anlayamadı. rahmetli dedem dahil o kadar çok ekmeğinizi yiyen insan varki etrafımda. cok acı gerçekten işsizlik çok acı.”

ve benim ona cevabım:

Sevgili Vedat Erkan,

Beni ne kadar mutlu ettiniz bilemezsiniz: Bölgesel asgari ücret önerimi hatırlayan biri olarak hayatımın en önemli kişilerinin arasına girdiniz. Türkiye’nin “İhracata yönelik kalkınması” için en önemli hamlelerden biri olacaktı. Doğu kalkınacaktı ve büyük pahalılık (=verimsizlik) kaynağı olan şehirlere göç yavaşlayacaktı, örneğin İstanbul Cehennem olmaktan kurtulacaktı. Almanya gibi birçok orta boy şehrimiz olacaktı. Terörü besleyen fakirlik azalacaktı. İki grup bunu istemedi: 1. İhracatımız arttıkça o ülkelerdeki iş yerlerini kapatıyoruz: Batı bunu hiç sevmez. 2. İstanbul sermayesi (örneğin TÜSİAD) bunu hiç sevmez. Zaten Konya, Kayseri vs. gibi Orta Anadolu Girişimcileri çoğaldıkça (MÜSİAD) Yeşil Sermaye diye kötüleyip durdular. Şimdi bir de Doğunun ucuz işçiliğine dayanan rakip istemediler.

Gümrük Birliğine girmemizi de bu yüzden engellediler: Kaliteli ithal ürünlerin gümrüksüz içeri girip halkı memnun etmesini istemediler.

Ben bunları savunanların başıydım ve gazeteleriyle beni, beni aile şerefimle birlikte, Mensucat Santral’i ve diğer dev sanayi tesislerini parçaladılar.

Hatırlayan biri kaldı diye mutluyum.

Sevgiyle.”

2 yorumlar

  1. Merhaba üvey babam Mimar Kemallettin mensucat santral izmir müdürüydü Allah rahmet eylesin. Şevki Akmaner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.