50 yıl sonra etrafımda 150 yaşında insanlar mı göreceğim?

Bugünün bazı bilim insanları, bunu olası buluyor. Ben, bu 50 ve 150 rakamlarının doğruluğunu tartışma salaklığını yapmayacağım ama kendime “Olabilir mi, Halil?” diye sorduğumda, “Evet, olabilir.” diyorum ve ciddi ciddi düşünmeye başlıyorum. Bu hayat macerası, uzadıkça uzuyor. Yaş ortalamamız bugün 79. Geçen yıl 100 yaşını aşmış 5.600 Türk varmış ve son 2 yılda sayıları %18 artmış. Artış hızına bakın: %18! Yakında her mahallenin bir yüzlüğü olacağı matematiksel olarak kesin. Mahalle bakkalının babası 100 yaşındaysa bu iş artık herkesin başına gelebilir demektir. 50 – 51 yaşındayken sokakta top oynayan birkaç çocuğun arasına katıldım. Bana “Koş, dede!” “Pas versene, dede!” diye bağırdılar. O günkü Türkiye’de yakında öleceğim bekleniyordu. Oysa ben önceki ay evlendim. Rengin’le bir yelkenli kiralayıp Bozcaada’daki bir arkadaşımıza gidip nikahımızı kıydık. Yelkenlimizle dönüş yolculuğunu da balayına saydık. Bu magazin kısmını, ömür şimdilerde NE BÜYÜK BİR HIZLA uzuyor, onu lafla değil canlı canlı göstermek için anlattım. Yakında her mahallede bir yüzlük görebileceksek 50 yıl sonra 2073’te de 150’liklere rastlamamız matematiksel olarak mümkündür. EY GENÇLER, BİLİN Kİ ŞU ANDA GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ İNSANLARIN ARASINDA 150 YAŞINI GÖRECEK OLANLAR MEVCUTTUR!

Hesap kitap yapmak lazım. Kolay değil, bu kadar uzun yaşamak. Sıkı sıkı incelemeyi ve planlamayı gerektiren bir sorundur, bu. Evet, ya dikkat ettiyseniz sorun kelimesini kullandım. Bundan böyle “Allah uzun ömür versin!” diye dilekte bulunurken iyi düşünmek lazım: “Ne kadar uzun?” Hayır, komiklik olsun diye yazmadım son sözü. Bu arada konumuzun dışına çıkarak belirteyim ki ben 20 yıldır kendim için Allah’tan bir şey istemiyorum çünkü zamanla gördüm ki sık sık ARZULADIKLARIM DERT, KORKTUKLARIM LÜTUF oluyor. Karar verdim ki ben, kendim için iyiyi kötüden ayıracak kadar bilge değilmişim ve “Allah’ım sen bildiğin gibi yap!” dedim ve kendim için kulis yapmaktan veya Amerikancı tabirle LOBİCİLİK yapmaktan vazgeçtim. 

150 yıl yaşama konusuna geri dönersek dünyamız, bu tip insanları ağırlamaya hazır değildir. Gerçek budur. Benim namıma devletin veya hükûmetin, fazla uzun yaşayanların sorunlarına şimdiden eğilmesini bekleyemeyiz. Kendimiz biraz zahmet edip kafa yormalıyız.

Gelelim sadede: İleri yaşta hangi sorunlar doğar veya büyür? Ön kabulümüz şudur ki;

  1. Sağlığımız, yaşımıza göre iyidir. Maşallah!
  2. Dünya ve Türkiye, aşağı yukarı bugün gittiği yolda ve yönde devam etmektedir: Enflasyon her yerde, petrol fiyatları inip çıkıyor, salgın hastalıklar artık arada bir gelip gidiyor, dünyada ve özellikle de bizim Ortadoğu, Kafkas ve Balkan Bölgelerimizde büyüklü küçüklü çarpışmalar devam ediyor ama biz savaşı sınırlarımızın içine sokmuyoruz.  

 15 gün sonraki yazımda konuşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.