Hayatın uzun sonbaharında yalnız kalmamak için Hayat Arkadaşı arayışı

Evlenmişsiniz Halil Bey. “Neden bu kadar geciktiniz,” mi desem, “19 yıl beraberlikten sonra bu acele neydi,” diye mi sorsam.

Yani “Zamanlama manidar,” diyorsun. Niye evlendin diye soracağına, niye şimdi, diye soruyorsun. Ülkemizde yaygın bir adettir. İlle de gizlenen bir art niyet aranmaktadır. Tabii gizlenenin peşinde koşunca da görüneni görmeyebiliyoruz.

Ana konu evlenmenin kendisi; erken veya geç veya aniden yapılması değil ki.

Kurnazlıklar, hileler ve kandırmalar kalabalığının arasından İŞİN ESASI görünmez oluyor. Açıkça “Neden evlendiniz, Halil Bey,” diye sorsana!

Evlilik ne işe yarar ve hangi işe yaramaz ona bakarız ve onları alt alta sıralarız. Sonra listeye şöyle bir göz atarız. Bir de Halil Beyle Rengin Hanıma bakarız ve üç dakikada bu ikisinin neden evlendiğini anlarız.

  1. Parayla ilgili sebeplerden.
  2. Aşk ve tutku gibi normal sevgiyi aşan duygular sonucunda.
  3. Aile sahibi olmak.
  1. Tek olmak yerine aile olmanın gücü.
  2. Çocuk/torun sevgisi.
  3. İşlerde yardımcı.
  4. Soyu ve soyadını sürdürmek.
  1. Cinsel ihtiyaç baskısının tatmini.
  2. Hayatın uzun sonbaharında yalnız kalmamak için Hayat Arkadaşı arayışı.

Bu listeye bakınca bizim neden evlendiğimiz hemen belli oluyor: Hepsini halletmişiz ve bir tek hayat arkadaşımızı bulma işimiz kalmış. “Canım, ne var bunda? Her evlenen zaten hayat arkadaşını bulduğuna inanmıyor mu? Nikah memuru zaten herkesin ve Allah’ın önünde ‘Kötü günde ve hastalıkta’ diye yemin ettirmiyor mu? Yine de “olmadı,” deyip boşanan çok. Nitekim Rengin de ben de daha önce iki kez hayat arkadaşımızı bulduğumuzu sanmışız. Bu işte yanılmak sıradan bir durum. Pek önemi de yok çünkü gençsin ve ikinci kez başkasıyla şansını deneyebilirsin. Ne var ki üçüncü denemede işi şansa bırakamazsın çünkü bu sefer SON şansındır artık.

Bu kez karşı taraftan ve kendinden emin olman lâzım. Bu kez anahtar kelime şans değil GÜVENMEK! Peki güvenebileceğimiz nasıl anlaşılacak? Valla bende bunun kesin cevabı yok ama biz ne çare bulduk söyleyeyim: Nikahtan önce on dokuz yıl birlikte yaşadık.  

Bu formül işinize yarar mı bilmiyorum. Bizden başka uygulayan da görmedim. Şimdilik iyi gidiyor. “Henüz bir aylık evlisiniz, daha belli olmaz,” demeyin, 19 yıllık geçmiş performansımız bizim için konuşuyor.

Gelecek yazımda nikah nasıl geçti onu anlatırım. Nasıl Ayvalık’tan bir yelkenliye bindik… Nasıl fırtınaya yakalanmadan Bozcaada’ya vardık… Nasıl hafif bir poyraz bizi sessizce Ayvalık’a geri götürdü… Yelkenin sessizliği bütün sessizlik türlerinden daha derindir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.